Fundația Saxonia - ajutor pentru autoajutare

Program de lucru

luni - vineri: 8.00 - 14.00

Fundatia Saxonia

Fiind o instituție transilvăneană, sarcina Fundației Saxonia este una social-umanitară. Ajutorul material dedicat persoanelor nevoiașe din rândurile societății transilvano-săsești și, după posibilități, persoanelor terțe din imediata apropiere, este realizabil mulțumită susținerii financiare din partea unor sponsori precum Republica Federală Germania, Asociațiile Sașilor Transilvăneni din Germania, Austria și țările transoceanice, diferite alte corporații sau persoane fizice individuale.

Destinatarii ajutorului sunt îngrijiți fie în mod direct, fie prin intermediul unor instituții sociale, însemnând cămine de bătrâni, case de orfani sau spitale. Îngrijirea caritativă cuprinde bani, alimente, lenjerie de pat, haine și medicamente.